Girdėjau, kad šunys mato tik juodą ir baltą. Ar tai tiesa? 

šunų maistas

Kai žiūrite į vaivorykštę danguje, matote raudonos, oranžinės, geltonos, žalios, mėlynos, indigo ir violetinės spalvos atspalvius. Ar jūsų draugas šunys gali atskirti tą pačią spalvų gamą kaip jūs? Ar jis mato juodos ir baltos spalvos juostas? Ar spalvos atrodo neryškios? Nuo ko priklauso šuns regėjimas, ar dar įtakos šunų maistas?

Tai, kaip šunys mato spalvas, yra ilgalaikė tyrimų tema, o rezultatai yra gana nuostabūs. Nors šunys negali įvertinti visų spalvų, kurias daro žmonės, jų pasaulis nėra visiškai juodas ir baltas. Tiesą sakant, šunys gyvena gana spalvingame pasaulyje.

Kas daro spalvą tokia „spalvinga“?

Spalva atpažįstama pagal akies nervines ląsteles. Akies tinklainėje yra du pagrindiniai ląstelių tipai – lazdelės, aptinkančios šviesos lygį ir judesį, ir kūgiai, skiriantys spalvas.

Žmogaus akys turi trijų tipų kūgius, kurie gali atpažinti raudonos, mėlynos ir žalios spalvos derinius. Šunys turi tik dviejų tipų kūgius ir gali atskirti tik mėlyną ir geltoną spalvą – šis ribotas spalvų suvokimas vadinamas dichromatiniu regėjimu.

Žmonės gali turėti daugiau kūgių, todėl matome daugiau spalvų ir matome jas ryškesnes nei šunys, tačiau šunys turi daugiau strypų, todėl jie turi pranašumą, kai reikia matyti esant silpnam apšvietimui arba atpažinti judančius objektus.

Kas yra daltonizmas?

Spalvų aklumas yra terminas, vartojamas gebėjimo suvokti spalvą pokyčius. Žmonėms daltonizmo laipsnis priklauso nuo to, kurie akių spalvų receptoriai yra paveikti. Yra du pagrindiniai žmonių daltonizmo tipai: raudonai žalios spalvos aklumas ir mėlynai geltonas daltonizmas.

Žmogus, turintis raudonai žalios spalvos aklumą, negali atskirti šių dviejų spalvų. Dėl to Kalėdos yra gana nuobodžios! Taip pat žmogus, turintis mėlynai geltonos spalvos aklumą, negali atskirti geltonų marškinių nuo mėlynų.

Kalbant apie spalvų skirtumą, normalus šuns regėjimas labiausiai panašus į žmogų, turintį raudonai žalios spalvos aklumą. Tai pasakius, daugiau šunų daltonizmo laipsnių neužregistruota.

Kuo šuns regėjimas skiriasi nuo žmogaus regėjimo?

Vien todėl, kad šunys neįvertina viso spalvų spektro, kurį vertina žmonės, tai nereiškia, kad jie negali suvokti skirtingų spalvų. Jie tiesiog gali nematyti „tikrosios“ objekto spalvos.

Pavyzdžiui, raudona spalva šuniui atrodo tamsiai rusvai pilka arba juoda. O geltona, oranžinė ir žalia šuniui atrodo šiek tiek gelsvos spalvos. Mūsų pūkuoti draugai tikrai gerai mato mėlyną spalvą, tačiau violetinė jiems atrodo taip pat, kaip mėlyna.

Žaisdami atnešimo žaidimą, šunys negali atskirti raudono ir geltono kamuoliuko. Laimei, jie turi puikų uoslę, todėl paprastai gali atpažinti savo kamuolį ir išvengti painiavos žaisdami parke žaidimą.

Be spalvų suvokimo, iltys ir žmonės turi kitų vizualinių skirtumų

Be spalvų suvokimo, iltys ir žmonės turi ir kitų vizualinių skirtumų. Kai kuriais atžvilgiais šunų regėjimas nėra toks aštrus kaip žmogaus regėjimas. Šunys yra trumparegiškesni nei mes.

Žvelgiant į objektą iš to paties atstumo, objektas mums gali atrodyti ryškus, bet neryškus mūsų šunims. Mūsų šunys taip pat yra mažiau jautrūs ryškumo pokyčiams. Iš esmės šunys tiesiog nesugeba suvokti spalvų sodriais, ryškiais tonais, kaip mes.

Kokie kiti vizualiniai šunų ir žmonių skirtumai?

Šunys turi tam tikrų vizualinių pranašumų, palyginti su žmonėmis. Šunų akys yra labiau nukreiptos į galvos šonus, todėl jie gali matyti platesnį periferinį regėjimą nei mes. Kompromisas yra mažesnis regėjimo aštrumo diapazonas, todėl šunys neturi tokio gylio suvokimo kaip mes.

Šunys turi maksimaliai išsiplečiančius vyzdžius, leidžiančius užfiksuoti kuo daugiau šviesos. Jie taip pat turi atspindinčias ląsteles po tinklaine, kurios sudaro juostelę. Tapetumas suteikia šunims „blizgančias akis“ ir pagerina jų gebėjimą matyti prietemoje.

Šunys taip pat turi daugiau strypinių ląstelių tinklainėje nei jų draugai. Strypai yra atsakingi už šviesos ir judesio aptikimą, net ir mažus judesius dideliais atstumais. Taigi, palyginti su žmonėmis, šunys geriau mato silpnoje šviesoje (prieblandoje ir auštant) ir gali tiksliau aptikti judesį.

Kodėl šunys mato tai, ką mato?

Gamta aprūpina šunis specialiomis vizualinėmis patalpomis, kurios leidžia jiems išgyventi ir klestėti laukinėje gamtoje. Geras matymas prietemoje ir nedidelių judesių suvokimas miške dideliais atstumais pagerina šuns medžioklės galimybes. Šis turtas taip pat padeda šuniui žinoti, kada jis yra grobis ir jam reikia bėgti.

Pabaigai

Laikai pasikeitė ir dabar dauguma šunų yra mūsų žmonių šeimų nariai, todėl aprūpiname juos maistingu maistu ir saugome nuo plėšrūnų. Nepaisant to, šie regėjimo sugebėjimai išlieka šunų šeimoje.

Šaltinis: dimedium.lt